OCZYSZCZALNIA
Oczyszczalnia ścieków w Łasku zlokalizowana jest przy ul. Kilińskiego 102A w Łasku. Oddana do użytku na początku lat 80-tych ubiegłego wieku. W latach 1999 – 2000 obiekt przeszedł modernizację części ściekowej. Obecnie obiekt gruntownie zmodernizowany w latach 2017-2019 przy wsparciu środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach działania 2.3. Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach oś priorytetowa II Ochrona Środowiska projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa i modernizacja kanalizacji na terenie Gminy Łask”. Prace budowlane zakończono 29 listopada 2019 r. Obiekt uroczyście otwarty w dniu 11 grudnia 2019 r.
Zmodernizowany obiekt to oczyszczalnia typu mechaniczno – biologicznego o przepustowości hydraulicznej Qśrd = 8000 m3/d zlokalizowana w dolinie rzeki Grabi w bezpośrednim sąsiedztwie Obszaru NATURA 2000. Oczyszczalnia obecnie oczyszcza ścieki pochodzące z aglomeracji miejskiej Łask oraz miejscowości graniczących administracyjnie z miastem wyposażonych w sieć kanalizacji sanitarnej oraz z Gminy Łask poprzez dowożący ścieki koncesjonowany tabor asenizacyjny. Ścieki oczyszczane są zgodnie z wydanym przez Starostę Łaskiego w dniu 28 grudnia 2016 r. pozwoleniem wodno-prawnym EZ.6341.67.2016 oraz warunkami dyrektywy Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych nr 91/271/EWG.
Dziś to jeden z nowocześniejszych obiektów w Polsce. Ścieki oczyszczane mechanicznie (pompownia główna z kratą mechaniczną, sitopiaskowniki z separacją piasku oraz skratek, osadnik wstępny) oraz biologicznie (reaktory biologiczne – sterowane nadrzędnym systemem optymalizującym proces oczyszczania w zakresie zużycia energii elektrycznej oraz środków chemicznych, osadniki wtórne) trafiają do odbiornika rzeki Grabi kanałem odpływowym. W części osadowej osad ściekowy ulega fermentacji w zamkniętej komorze fermentacyjnej i następnie po odwodnieniu suszony jest w suszarniach słonecznych. Osad następnie po spełnieniu odpowiednich wymogów zagospodarowywany zostaje do celów rolniczych. Wytworzony z osadu w komorze fermentacji biogaz spalany jest w układzie kogeneratora w wyniku czego produkowana jest energia cieplna oraz elektryczna wykorzystywana na potrzeby oczyszczalni ścieków.
Po modernizacji oczyszczalnia ścieków stała się obiektem przyjaznym dla otaczającego środowiska, obszaru Natura 2000 oraz okolicznych mieszkańców.
|